Пропускане към основното съдържание

Джигин' Спинър

Джигин СпинърДнес искам да ви представя една моя любима спинингова примамка от семейството на тейл-спинърите.
Конкретно става въпрос за Jiggin' Spinner на СПРО.
Предлага се в няколко различни грамажа от 10 до 28 гр. в различни разцветки. На мен най ми пасват чисто белите с тежест от 18, 21 и 28 грама. С червен лак за нокти винаги добавям 2-3 резки.
Заради тежкото тяло се постигат доста големи далечини на замятане - до 60-70 м. В същото време, пак заради тежестта, примамката достига много бързо придънните слоеве на облавяния водоем, като още при потъването блесната започва да се върти.
Използвам пръчка на Шекспир - "Ъгли Стик" с акция 10-40 на 2.70 м. и макара "Сиикор" на Корморан. Влакното е плетено 0.20 на Хемингуей.
По принцип СПРО препоръчват тази примамка за распер и колегите по дунава доста я хвалеха за тази риба. Аз обаче открих, че е също толкова добра и за костур (10-14 гр.), а и още по-добра за щука.
Щука
Дунавска щука Щука на спининг
Щукате е ловец от засада. Предпочита да е скрита от водорасли или паднали дървета по дъното и когато покрай нея премине рибка само с едно замахване на опашката да атакува плячката. Ето защо когато с Джигин Спинъра търсим нея воденето е сравнително "мудно" в долните водни слоеве. Удара може да дойде по всяко време - от първите няколко оборота на макарата до буквално в краката на риболовеца.
Тук е и минуса на тази иначе чудесна примамка: поради разположената в долната част на тялото тройка и сравнително голямата й тежест закачките са неминуеми. Имало е излети, на които съм губил по две, че и три примамки. Така че когато отида на непознат водоем първо "опипвам" дъното с някоя доста по евтина блесна.
Снимките не са от типа "Вижте ме колко съм велик", а илюстрация на ефективността на Jiggin' Spinner-а.
Распер
За разлика от щуката распера е хищник, който търси плячката си активно и винаги е в движение. За това и водим примамката бързо и със сравнително изправен връх, непозволявайки по този начин да навлиза по-надълбоко. Не рядко, ако сме видели, къде се "буха" распера, още в първите мигове на приводняване следва атака. И е голям кеф да се бориш с тази мощна риба от 40-50-60 м.
Распер catch and release
Костур
Макар да съм хващал не малък брой костури, не смятам, че Джигин Спинъра е особено подходящ. Единствения му плюс е ако ятата с костър са далеч и на дълбоко да можете да ги намерите.
Морски риболов
Пробвал съм Джигин Спинъра на почти всеки излет на морето в Гърция. Лови и там! Най-големия ми успех е един наистина уникално голям дракон към 50 см. 

Докато щуката все пак има доста прилични вкусови качества (не рядко, ако съм имал слука прибирам най-голямата), то распера е по-борбен отколкото вкусен. За това ви прозвавам - пускайте ги обратно, нека си бухат наволя и ни мият очите!



Малко снимки от Козлодуй

Коментари

  1. Дам, добри са тейл-спинърите. Аз лично предпочитам други производители, но и SPRO не са лошо

    http://lagunabg.com/jig-glavi-glavi-za-tuisteri-pilkeri

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Дорадо на стръв зарган

Макар да ловя почти и само на спининг, когато става въпрос за улов на по-едра риба не се отказвам и от стръвта. За това искам да споделя и един гръцки метод основно за улов на дорадо (кинигос на гръцки и махи-махи на хамерикански). Открехна ме един много печен българин живеещ в Гърция в един от риболовните ни форуми. Благодаря ти Петър40!!  С този метод съм ловил и доста друга хищна риба - лефер, кокали, и дори един заблуден паламуд. Имам и лефер, който сигурно беше над 4 кила, тръгнах да го водя, видях го и безкомпромисно прегриза повода. А в метода няма нищо сложно. Трябват ви: Як прът към 3 метра с акция 100-150 (направо ме е срам от снимката с жълтия връх); Макара с плуващ монофил 0.40 с носимост към 7 кг и да побира поне 250-300 м; Тапа за щука; Микровирбел без карабина с носимост поне 10 кг; 2-2.50 м. флуорокарбон 15-20 лб. за повод; Морска кука 3/0. На основната линия слагате стопер към десетина метра над края й. Махате пишката на тапата, ако трябва набивате в н

Време е за луцос

И този път големите туни ни се изплъзнаха. Времето беше прекрасно - вятър, от 4 до 6 бофора, малко дъжд... Обиколихме от южно Халкидики до северните Споради. Обратно. Ситоня - Касандра - Атон. Нема братче. За 5 дни влачене едно плахо почукване. И по начина, по който "удари" се мисля, че беше малка риба меч. Почукна, развали играта на воблера, в момента, в който се оправи отново и това беше. Е то не може всеки път, ама хайде поне да е на три пъти веднъж. За малко въобще не настоявахме - тунакита и паламиди можем да ловим и от по-малка лодка. Последните два дни се отдадохме на спининг от брега. Първия ден хванахме по една риба, като моята и освен, че беше най-малката я извадих (Silent Assasin) закачена за опашката. Егати как се дърпаше ;-) Имах и удар от по-голяма, но се откачи. Втория ден жена ми взе, че пристигна. Не може и не иска да ме остави, четристин и кусур километра би. Обаче пък ми беше на късмет. Отиваме на любимите скали, оправям такъма, слагам асасина - няма

Сбиро (Бомбарда)

През далчената 2003 година открих за себе си риболова с бомбарда. Имаше внос само от Балцер и понеже тяхното търговско име е сбиро, си ми остана навик и до ден днешен си наричам бомбардата така. За пръв използвах този метод на риболов на язовир "Искър" и останах очарован. С влакно монофилно 0.22 влакно и прът от 4 м. с акция 80 направих недостижими до тогава дистанции. И с един малък воблер на Салмо и една единичка бяла Аглия дори хванах няколко костурета. В последствие когато спинигувам на затворен водоем винаги си нося пръта за сбирото. А за морето и риболова на зарган (но не само) бомбардата е незаменима. Перка на стръв Няма да се спирам подробно на видовете бомбарди, само съвсем накратко ще опиша методите. Все пак накратко основните изсиквания. Прът: От 3 до 4 м. с акция 70-100 и достатъчно лек, защото си е хамалогия и ако заедно с макарата е над 0.500 гр. умората настъпва доста бързо. Ползвам една стара серия пръчки на Мавер - "Rocky 80", карбонови,